EnglishTürkçe Ana Sayfa  

Chemocell LRCX Climate
Bitki Büyütme ve İklimlendirme CihazıCHEMOCELL LRCX CLIMATE

 

Kullanım Amacı: Araştırma laboratuarlarındaki çimlendirme ve bitki büyütme işlemleri veya yapay iklim şartlarına dayanıklılık testleri gibi testlerde, örnekleri stabil ortamlarda muhafaza edebilmek amacıyla kullanılır. Belirlenen ısı-ışık ve nem değerlerdinde ortam şartlandırmasını yapar. 


FONKSİYON ÖZELLİKLER

CHEMOCELL LRCX CLIMATE-İklimlendirme cihazı'nda Nemlendirme soğuk buhar yöntemi (ultrasonik nemlendirici ve mekanik dehumidifikasyon (RH) )  ile yapılmakta  olup, nem sensörü ekstensometrikdir.

Sistemde homojen (dağılmayan) su püskürtme yöntemi  kullanılmaktadır( bitki büyütme kabinleri için).

Kabin içinde laminar hava akımı vardır ve iç ortam nem miktarı kontrol panelinden set edilerek, ortam nem seviyesi istenilen değerde stabil tutulmakta,  ortama nem sis/pus şeklinde verilmektedir.


CHEMOCELL LRCX CLIMATE -İklimlendirme cihazında zamana göre programlanmış sıcaklık, nem ve ışık değerleri iki set noktası arasında rampa biçiminde olup, ani artış veya düşüş göstermez.
 

TEKNİK ÖZELLİKLER
 
CHEMOCELL LRCX CLIMATE - İklimlendirme kabininin sıcaklık kontrolünde; ısı sensörleri ile ±%0.5 kontrol hassasiyeti, nem kontrolünde ±%2.5 kontrol hassasiyeti ile çalışır.

Sıcaklık cihazda 3 ayrı bölgeden sens edilerek, sıcaklık ayarlarında otomatik ve elektronik olarak ölçüm yapılmaktadır. Bu özelliği ile deney esnasında hata yapılmasını engeller.

Cihaz PID kontrol ünitesi ve Pt100 sıcaklık sensörüne sahiptir.

               

                           Kontrol Sistemi
CHEMOCELL LRCX CLIMATE -İklimlendirme cihazında sistem tek bir kumanda sisteminden kolayca kontrol ve kumanda edilmektedir.

 Kontrol paneli PLC kontrollü, dokunmatik, renkli(256 renk), grafik ekrandır.

Ekran üzerinde devam eden deneye ait sıcaklık, nem ve ışığın iniş çıkışları deney periyodu boyunca grafiksel olarak gözlenebilmekte olup aynı kontrol ekranından deney parametreleri değiştirilebilir günlük, haftalık veya aylık rejimler bir kerede girilebilir. Bu CHEMOCELL LRCX CLIMATE e, sistem verilerini bilgisayara atıp depolamaya ihtiyaç duymadan analiz yapma imkanı vermektedir.

 CHEMOCELL LRCX CLIMATE-İklimlendirme kabini cihazında kontrol, şifreli kullanım ile sağlanmaktadır.Böylelikle, deney sahibi dışında parametrelerin değişimi engellenir

Kontrol sistemi RS 232 standart bağlantı ile bilgisayara bağlanabilmektedir.

CHEMOCELL LRCX CLIMATE-İklimlendirme kabini cihazı arayüzü kullanıcı dostu olup windows tabanlıdır. Arayüzler pencere şeklindedir Kullanıcıya göre proğram özelleştirme özelliğine sahiptir.

Kontrol programının hafızasında en az 200 set değerinden oluşan, 4000 adet proğram basamağına ulaşabilir ayrıca 1000 iklim programı girebilir (Akdeniz iklimi, Çukurova iklimi, Toroslar, Ekvator,Sibirya gibi) ve saklanabilir.Bir proğram belirlenen gün sayısı kadar ya da sonsuz olarak çalıştırılabilmektedir.

                             Sıfırın Altı Sıcaklıklar:
CHEMOCELL LRCX CLIMATE -İklimlendirme kabini cihazında kabin içinde kış deneyleri yapılabilmesi için kabin sıcaklığının -10 ºC inebilme kabiliyeti bulunmaktadır (sıfır altı sıcaklıklarda nem kontrolü ve ışık kullanılmamaktadır).Donma eğilimi ortamda homojen olarak oluşturulmakta ve bütün ortamı kapsamaktadır.
Kabin -10 ºC değerinde en fazla 1 gün kalır, bu sıcaklığa inme süresi ani değildir ve doğal bir rampa (programsal data değeri) ile sağlanır. İniş ve çıkışlarda set yoktur.
Eksi sıcaklık değerlerinde kabin otomatik defrost özelliği ile kontrol sağlar.

                            Işıklandırma ve Işık Şiddeti:

CHEMOCELL LRCX CLIMATE -İklimlendirme kabini cihazında bitki araştırmaları için özel geliştirilmiş mavi ve kırmızı ışık tayfında yoğun ışıma yapan lambalar mevcut olup kabin içinde minimum 30,000 lux nominal ışık değeri sağlanmaktadır.
Cihazda  spectral 6-24 adet ampul kullanılmakta olup. Her bir ampul 1700 lux ışık akısı sağlamaktadır.

CHEMOCELL LRCX CLIMATE-İklimlendirme kabininde Işık homojen dağılmakta olup , noktasal aydınlatma oluşturmamakta , ışık yukarıdan gelmektedir. Lambalar ve reflektörler bu özelliği sağlamaktadır.

Aydınlatma ışığı hassas olarak kademeli şekilde ayarlanabilmekte ve max. Şiddet 0-100.000lux arasında ayarlanabilmektedir.

Cihaz içinde mevcut yan ve üst aydınlatmalar istenilen ışık şiddetlerinde ve ayrı ayrı kullanıcı tarafından kotrol edilmektedir.

Lambalar özel invertörlerle sürülmekte olup yüksek frekans ve DC kontrol edilmektedir. Bu lambalardan çıkan ışık akışını ve ışıma parlaklığını (kontrast) elektronik olarak geniş değerlerde ve hassasiyette ayarlama yapma imkanı vermektedir.

Işıklandırmada şehir şebeke frekansında (50 Hz ve 100 Hz) titreşim vermez ve bitki üzerinde stres oluşturmaz. Strobo etkisi yaratmaz. Bu amaçla lambalar, bitki deneyleri için özel geliştirilmiş elektronik sistem ile sürülerek doğrusal ışık verir.

CHEMOCELL LRCX CLIMATE -İklimlendirme kabini cihazında ışıkların parlaklığı doğada olduğu gibi %0-%100 aralığında %1 kademeli basamaklar ile ayarlanabilir özeliğine sahiptir.
Elektronik invertör kontrolünde dimming özelliği vardır.
Sistemin ortam sıcaklık ve şartlarından mümkün olduğunca az etkilenmektedir.

 

FİZİKSEL ÖZELLİKLER 

CHEMOCELL LRCX CLIMATE-İklimlendirme kabininde ses şiddeti 50 Db dir.  

İç kısım paslanmaz çelik, dışı  darbelere, korozyona dayanıklı, çelik ve üzeri koruyucu epoxy boyalıdır.

Sızdırmaz kabin kapağı ve yüksek yalıtımlı Kabin - kapak mekanizması vardır.

Kabin kapağından sonra deney şartlarını bozmadan kısa süreli izlemenin sağlanabileceği şeffaf bariyer mevcuttur.

Şebeke gerilimi kompanzasyonu (+/- 10 V ) İklimlendirme kabini cihazında İklimlendirme kabini mevcut ve güvenlikli tekerlekler sayesinde kolayca istenilen yere hareket ettirilebilir.


 

OPSİYONEL ÖZELLİKLER

Kabin içi izleme (kamera ) sistemi

Kullanıcı sınırlama (şifre, parmak izi kiti )

Ayrı iklim şartları sağlanabilen raf ve bölmeler

Sulama sistemi

Grafik Printer

Bitki büyütme kabinleri için gün ışığı uygulaması

Uyarı sistemi ( cep telefonu mesajı , ışıklı, yazılı, sesli uyarı )  

Uzaktan erişim için Modem ve GSM bağlantısı

Yüksek ve düşük ısı aralıkları ( -40C)  

 


Bilgilendirme Formu


Uyarılar:

  • * işaretli alanlar için geçerli bilgi girişi gereklidir.
  • + işaretli email adresiniz ve telefon bilgilerinizden (Cep telefonunuzu yazabilirsiniz) en az birini belirtmeniz istenir.
  • Alınan bilgileriniz gizlidir. Üçüncü taraflarla paylaşılmaz.

İş Başvurusu

Online Başvuru, CV Kayıt